Pyszne ciasto z dyni z dodatkiem mieszanki przypraw korzennych to właściwy deser do jesiennej popołudniowej herbatki. Mieszanka przyprawy korzennej nadaje ciastu piernikowy aromat. Do wykonania ciasta z dyni najlepiej zaopatrzyć się w dynię, której miąższ charakteryzuje się zwartą konsystencją o małej zawartości wody, orzechowym a nie melonowym smaku. Dynię, którą polecam to na przykład odmiana butternut. Gotową przyprawę korzenną można nabyć w sklepie. Ponieważ zazwyczaj mam w domu podstawowe składniki do jej zrobienia, postanowiłam, że wykonam przyprawę korzenną samodzielnie. W tym celu zmieliłam goździki ( można nabyć zmielone), dodałam mielony imbir, kardamon, gałkę muszkatołowej, cynamon- wszystko wymieszałam i gotowe.
Aby wykonać ciasto korzenne, przygotujcie najpierw dynie. A zatem, dynię musicie pokroić na mniejsze cząstki i upiec je wraz ze skórką do miękkości. Zajmie to Wam około 20 -30 minut w temperaturze 180 stopni. Po upieczeniu, musicie poczekać, aż dynia wystygnie, a następnie odkroicie skórkę. Ja użyłam dyni odmiany Butternut, która po upieczeniu ma strukturę zbliżoną do ugotowanego ziemniaka. Zważcie teraz 250 g miąższu i zmiksujcie go na puree (1). Do puree dodajcie miód (2) oraz mleko (3) i całość wymieszajcie.
Następnie rozbełtajcie jajko widelcem i również dodajcie je do masy (4). Wymieszajcie składniki łyżką do ich połączenia. Wymieszajcie sypkie składniki, czyli mąkę, proszek do pieczenia, sodę i orzechy, a następnie dodać do masy (5). Gdyby surowe ciasto wyszło zbyt gęste, dodać jeszcze odrobinę mleka. Na koniec dodajcie przyprawę korzenną (6).
Masę ostatecznie wymieszajcie (7). Gotowe ciasto włóżcie do wyłożonej papierem do pieczenia formy (8). Ciasto musi się piec przez 30- 40 minut w temperaturze 185 stopni. Ciasto po upieczeniu jest bardzo wilgotne (9).
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję
Największe łasuchy mogą ciasto korzenne oblać czekoladą albo lukrem.