Być może ktoś zadaje sobie pytanie jaka jest różnica pomiędzy ciastem kruchym a ciastem półkruchym. Oba rodzaje ciast wykonuje się z 4 podstawowych składników jakimi są mąka, cukier, masło i jaja. W wersji wytrawnej cukier zostaje pominięty. Jak to się jednak zwykło mawiać, że "diabeł tkwi w szczegółach" i okazuje się że tym szczegółem jest chemiczny spulchniacz ciasta w postaci proszku do pieczenia, który obligatoryjnie dodawany jest do ciasta półkruchego. Dla uzyskania maksymalnej delikatności ciasta półkruchego, oprócz masła dodawane są inne tłuszcze, w zależności od przepisu, w postaci gęstej śmietany, smalcu lub na przykład tłustego jogurtu. Warto również zwrócić uwagę, że kurze białko, które nie jest sugerowane w przypadku ciasta kruchego, gdyż powoduje że ciasto twardnieje, za to jest białko dozwolone jest dodawać do ciasta półkruchego. Na koniec kwestia przechowywania. Otóż niska temperatura powoduje, że gotowe ciasto kruche twardnieje, z kolei dla ciasta półkruchego niska temperatura ma wpływ obojętny.
Kwestie wspólne dla ciasta kruchego i półkruchego:
Składniki ciasta półkruchego, oprócz jajka, wygodnie jest połączyć przy pomocy robota. Jeśli pojemnik blendera czy melaksera jest zbyt mały, cukier możecie dołożyć do mąki i masła później, kiedy ciasto będziecie już wyrabiać na stolnicy. A zatem plan minimalistyczny obejmuje połączenie za pomocą robota masła (1), mąki (2), proszku do pieczenia (3).
i cukru waniliowego (4). Jeśli się zmieści, dołóżcie również cukier (5). Włączcie robot na kilka sekund, aby połączyć składniki. Następnie całość wysypcie na stolnicę i wbijcie jajko (6).
Najpierw przy pomocy łyżki połączcie składnik (7) i (8), a następnie wyróbcie ciasto ręcznie (9). Nie powinno to zabrać więcej niż kilka chwil.
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję