Opowiem o sposobie jak wykonać masę makową do słodkich wypieków. Masa makowa przygotowana wg tej procedury jest uniwersalnym przepisem na masę makową, którą można wykorzystać do wszystkich słodkich wypieków typu makowiec, strucla z makiem, babeczki z makiem czy makiełki z makiem. Każda rodzinna tradycja wnosi swój akcent smakowy, ale prawidła są stałe, w praktyce oznacza to, że aby wykonać masę makową należy mak poddać określonej procedurze obróbki termicznej i mechanicznej. Na koniec doprawianie. To cały sekret niedzielnego lub świątecznego wypieku. Antyczny sprzęt AGD, który widać na poszczególnych wizualizacjach, nie jest ustawką. Taki sprzęt po prostu tradycyjnie używamy do przygotowania masy makowej i wygląda na to, że nowe pokolenie, jak na przykład moja siostrzenica przyzwyczaiła się już do niego i nie ma ochoty nic zmieniać. Po zakończeniu pracy, cały sprzęt jest myty i chowany na dno szafy z optymistycznym " do zobaczenia z rok" Jeśli nie dysponujecie archaiczną trzepaczką, tłuczkiem, makutrą i ręczną maszynką do mielenia mięsa, polecam użyć oczywiście nowoczense roboty. Przyda się również łyżka.
Przygotowanie maku. Aby wykonać tradycyjną masę makową należy suszony mak poddać obróbce termicznej, co w praktyce oznacza, że mak należy wsypać do gotującej się wody i gotować przez 15 minut, często mieszając. Następnie mak należy pozostawić w wodzie w której się gotował przez całą noc lub przez 8-12 godzin. Po tym czasie mak oddziela się od wody. Do wykonania tej czynności przyda się Wam z pewnością łyżka i sitko (1). Mak musicie teraz zmielić dwukrotnie przy pomocy maszynki do mielenia. Podczas mielenia maku pojawi się woda w kolorze mlecznym, jest to normalne zjawisko, którym nie należy się przejmować (2). Podczas drugiego mielenia maku dodawajcie partiami cukier (3).
Mak na drugim etapie mielenia (4). Przygotowanie bakali. Migdały jeśli posiadają skórkę, wskazanym jest, aby zalać je wrzątkiem i po kliku minutach obrać ze skórki i następnie rozdrobnić (5). Pozostałe większe bakalie lepiej również rozdrobnić. Doprawianie masy makowej. Teraz musicie roztopić masło (6).
Roztopione masło dodajcie do masy makowej (7) i całość zamieszajcie do uzyskania jednolitej masy (8). Oddzielcie białka od żółtek (9).
Żółtka dodajcie do maku (10), całość ponownie zamieszajcie. Do masy makowej dodajcie wszystkie przygotowane i ulubione bakalie: migdały (11), orzechy (12),
x |
x |
dodajcie również rodzynki (13) i kandyzowaną skórkę pomarańczową (14). Do smaku możecie dodać również powideł śliwkowych (15).
Pozyskane wcześniej białka ubijcie na sztywną pianę (16) i dodajcie do masy makowej (17). W naszym domu nie wyobrażamy sobie, aby masa makowa nie posiadała wzmocnionej nuty migdałowej, dlatego dodajemy olejku migdałowego (18). Masa makowa jest gotowa. Będą makowce, strucle i babeczki
Domową masę makową możecie z powodzeniem przechowywać w zamrażalniku i używać kiedy przyjdzie na nią czas.