Porcjowanie tuszki królika. W ofercie handlowej sklepów można coraz częściej napotkać tuszki królika bez podrobów, szyi i głowy. Dla potraw jednogarnkowych duszonych i pieczonych wykorzystuje się skoki i comber. Comber dla otrzymania mniejszych porcji często dzielony jest na mniejsze kawałki. Kwestią uznaniową oraz od przepisu będzie zależeć decyzja czy podzielimy również na mniejsze porcje tyle skoki królika. Przodek, czyli szyja, żebra i łaty wykorzystuje się zazwyczaj do przygotowania potrawek i pasztetów. Do podziału królika potrzebne będzie deska do krojenia, ostry nóż i młotek kuchenny pomocny przede wszystkim przy podziale tułowia na mniejsze części. Przedstawiam podstawowy sposób porcjowania tuszy z królika.
Tylne skoki: Odchylić tylne soki (1). Wykonajcie głębokie nacięcia w pachach na wysokości stawu. W razie trudności oddzielenia udka od kości krzyżowej królika przyłożyć nóż i uderzyć w niego z góry młotkiem kuchennym (2). Przednie skoki:. Należy odchylić skoki od tułowia i odciąć je na wysokości pachy (3). Czynność jest bardzo prosta, wystarczy ostry nóż, który nie napotka żadnych przeszkód.
Oddzielnie części tylnej tuszy: Comber najsprawniej jest oddzielić przy pomocy noża oraz młotka kuchennego. Nóż należy przyłożyć w miejscu wg powyższej wizualizacji ( najlepiej pomiędzy kręgami) i uderzyć w niego młotkiem (4). W ten sposób kość kręgosłupa tuszy królika zostanie złamana. Wykrojenie łat brzusznych: w mostku, pomiędzy żebrami, wykonajcie nacięcia wg powyższej wizualizacji (5). Łaty, dzięki tym nacięciom, możliwym jest ułożyć płasko na balacie roboczym (6).
Przy pomocy noża możecie teraz wyciąć obie łaty tuż przy combrze (7) (8). Comber, czyli środkowa część tuszy, składa się z dwóch filetów umieszczonych po obu stronach kręgosłupa (9).
Przy pomocy noża i młotka kuchennego musicie oddzielić klatkę piersiową od combra (10). Dla mniejszych porcji, najlepiej comber podzielić na części (11) (12).
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję