Beszamel to sos bazowy, który używany jest dla dopełnienia dań zapiekanych, wykonanych z warzyw oraz makaronów. Sos beszamelowy bardzo często wykorzystuje się dla przygotowania dań kuchni polskiej, jednak historycznie, sos związany jest ściśle z kuchnią włoską i francuską. Gęstość sosu zależy od dobranych proporcji masła, mąki, mleka oraz czasu gotowania sosu. Często można napotkać się z opinią, że sos jest trudny do wykonania, gdyż ma wyjątkową tendencje do powstawania grudek. Niewątpliwie sos wymaga uwagi w sensie jego częstego mieszania, ową trudność można jednak porównać z przygotowaniem budyniu i nic więcej. Zatem bułka z masłem. Rzućcie również okiem na Film
Na patelni lub w rondlu rozpuśćcie masło (1) (2). Do rozpuszczonego masła zacznijcie dodawać mąkę. Aby się nic nie przypaliło najlepiej wyłączyć palnik (3).
Mieszajcie do momentu (4), aż mąka połączy się z masłem (5). Następnie dodajcie mleko (6). Jeśli wykonujecie powyżej 1 litra beszamelu, sugeruję dodawać mleko ciepłe i osolone- 10 g soli na litr mleka
Zacznijcie podgrzewać sos, cały czas mieszając, aby nie powstały grudki (7). Dodajcie sól (8) do smaku oraz gałkę muszkatołową (9).
Do smaku dodajcie również biały mielony pieprz (10). Końcowa konsystencja sosu zależy od jego dalszego przeznaczenia, zazwyczaj jednak jest to konsystencja lekkiego budyniu (11). Jeśli sos nie będzie używany bezpośrednio po jego wykonaniu, aby nie powstał kożuch należy na jego powierzchni umieść folię spożywczą, która uniemożliwi dostęp dla powietrza (12).
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję
Sos beszamelowy możecie przechowywać w lodówce przez 2-3 dni.