Opowiem o lasagne. Tradycyjna włoska lasagna to połączenie ragu` czyli sosu wykonanego z mięsa mielonego z pomidorami, sosu beszamelowego oraz makaronu na lasagne. Warstwowe dzieło wieńczy starty ser parmezan, którym posypywany jest wierzch lasagne. W sklepach można nabyć gotowy makaron do lasagne. Jeśli producent zaznaczy, że płaty należy ugotować przed złożeniem lasagne wówczas nie ma dylematu. Wątpliwości mogą się pojawić w przypadku ciasta, które rzekomo nie wymaga gotowania. Co zrobić, czy może jednak ugotować makaron na lasagne ? Postanowiłam to sprawdzić. Suche płaty na lasagne wymagają płynu, po to aby w fazie pieczenia mogły stać się miękkie czyli mówiąc wprost, aby się ugotowały. Z tego względu najlepiej, aby jeden z sosów lasagne, a najlepiej ragu, czyli sos wykonany z mielonego mięsa posiadał dość płynną konsystencję. Płaty na lasagne bez gotowania, wymagają dłuższej obróbki termicznej w piekarniku, po to, aby ciasto stało się miękkie oraz aby zapiekanka się związała. Lasagne wykonana z płatów suchego ciasta jest niższa, nawet jeśli lasagne została wykonana z takiej samej ilości warstw. Najważniejszy jest jednak smak i tu jest dobra wiadomość, gdyż w mojej ocenie, nie ma różnicy pomiędzy lasagne, które zostały wykonane z płatów ciasta ugotowanego a tymi, które zostały wykonane z suchych płatów na lasagne. Przepis oraz procedura wykonania sosu bolońskiego ragu` znajduje się TUTAJ
Do gotującej się wody dodawajcie po 2-3 sztuki płatów lasagne (1). Jeśli dodacie od razu wszystkie płaty istnieje duże ryzyko, że płaty się z sobą skleją. Ugotujcie lasagne zgodnie z zaleceniami producenta. Po ugotowaniu najlepiej położyć płaty lasagne płasko na ręczniku po to, aby nie straciły swojej formy (2). Składanie lasagne. Na dnie naczynia do zapiekania rozprowadźcie niewielką ilość sosu ragu` ( sos boloński) (3).
Następnie dodajcie pierwszą warstwę lasagne (4) (5) oraz sos beszamelowy (6). Przepis jak wykonać sos beszmelowy znajdziecie TUTAJ.
Sos beszamelowy rozprowadźcie dokładnie na całej powierzchni lasagne (7). Następnie na beszamelu rozprowadźcie kolejną warstwę mięsnego sosu pomidorowego (8) i dodajcie kolejną warstwę ugotowanych płatów lasagne (9).
Podsumowując, cały cykl jest następujący: sos mięsny- płaty lasagne- sos beszamel- sos mięsny - płaty lasagne i tak aż do wyczerpania się składników (10). Ostatnią warstwę powinien stanowić beszamel z dodatkiem odrobiny sosu mięsnego oraz starty ser (11). Lasagne muszą się zapiekać w temperaturze 160 stopni przez ok. 40 minut. Gotowe lasagne (12).
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków poniżej. Dziękuję
Gotowe lasagne można przechowywać przez 2-3 dni w lodówce lub przez kilka tygodni w zamrażalniku. Lasagne najlepiej jest odgrzewać w piekarniku.
Jeśli chcielibyście przygotować prawdziwe lasagne, proponuję aby prace rozłożyć na dwa terminy. W pierwszym terminie ugotujcie sos pomidorowy ragu, który można zamrozić, z kolei w drugim terminie zróbcie sos beszamel oraz całe lasagne.