Dziś proponuję przepis, który od samego rana wprawia w dobry humor - bułeczki maślane z makiem. Bułeczki według tego przepisu wykonuje się stosunkowo szybko, ciasto sprawnie i krótko rośnie, pieczenie bułeczek zajmuje tylko 20 minut, a po następnych 20 minutach od upieczenia można się bułeczkami już częstować. Zatem jeśli się dobrze rano zorganizować to bułeczki można przygotować na niedzielne lub sobotnie śniadanie. Jeśli potrzebna jest Wam dodatkowa motywacja, aby spróbować maślanych bułeczek, to wspomnę jeszcze, że świeże bułeczki są rozkoszne w smaku- wystarczy bułeczkę posmarować tylko miękkim masłem a poczujecie się jakbyście jedli prawdziwą delicję i nic więcej w tym momencie nie będzie Wam do szczęścia potrzebne, przynajmniej jeśli traktujemy tylko o śniadaniu. Polecam przepis Wszystkim, którzy mają ochotę dobrze zacząć dzień. To co, idziemy piec ? Zapraszam również na FILM z realizacji tego przepisu.
Aby wykonać maślane bułeczki musicie rozpocząć pracę od rozpuszczenia masła (1). Do rozpuszczonego masła dodajcie mleko (2). Całość musi być letnia, więc w razie potrzeby wszystko lekko podgrzejcie. Do dzieży robota, w której będziecie wyrabiać ciasto, dodajcie cukier oraz drożdże (3).
Teraz dodajcie letnie mleko z rozpuszczonym masłem (4) i całość wymieszajcie, aby drożdże się rozpuściły. Następnie do dodajcie 1całe jajko (5) i całość trochę ubijcie (6).
Przesiejcie mąkę, dodajcie do niej sól- całość wymieszajcie. Teraz rozpocznijcie wyrabianie ciasta dodając stopniowo przygotowaną mąkę (7). Wyrobione ciasto przykryjcie ściereczką i pozostawcie do wyrośnięcia na około 30 minut (8). Ciasto po wyrośnięciu (9).
Teraz podzielcie ciasto na bułeczki, przykryjcie je znów ściereczką i pozostawcie do wyrośnięcia na 20 minut. Po tym czasie każdą bułeczkę posmarujcie rozkłóconym jajkiem (10) i posypcie powierzchnię bułek makiem (11). Nastawicie piekarnik na 180 stopni. Bułeczki muszą się piec przez 20 minut. Bułeczki gotowe do pieczenia (12).
Gotowe bułki najlepiej wystudzić na kratce. W przepisie użyłam mąki pszennej typ 650, przepis jest uniwersalny, a zatem można użyć również i słabszej mąki na przykład typ 550.