Steki wołowe w sosie winnym to szczególna kompozycja, którą polecam wziąć pod uwagę przygotowując świąteczne lub okolicznościowe menu. W tym przepisie bardzo ważnym jest sos, który wykonuje się na bazie czerwonego wytrawnego wina. Gotowy sos do steku wołowego musi posiadać kremową konsystencję ciemny czekoladowo- rubinowy kolor. Konsystencja sosu jest wypadkową redukcji lekkiego wywaru mięsnego lub warzywnego i dodatku masła, z kolei kolor sosu jest wynikiem redukcji wina, koncentracji jego pigmentów oraz dodatku octu balsamicznego. W smaku, sos winny powinien zawierać leciutką maślaną nutę. Ponadto sos nie może być ani kwaśny i ani cierpki dlatego w razie potrzeby należy go dosłodzić. Klasycznym połączeniem dla sosu z czerwonego wina wysoki stek z polędwicy wołowej. Można również użyć steku z rostbefu, najważniejszym jest, aby jakość mięsa była znakomita. Do steku wołowego w sosie z czerwonego wina proponuję odrobinę smażonych ziemniaków ze skórką, szalotki, które zostały uperfumowane tymiankiem. Bardzo polecam.
Aby przygotować sos z czerwonego wina na początku musicie na patelni rozpuścić masło (1). Następnie dodajcie wywar (2) oraz wino (3). Ja użyłam 250 ml wina. Należy wziąć pod uwagę, że w przypadku win lekkich wskazana ilość może być niewystarczająca, co będzie można ocenić zarówno po kolorze sosu jak i smaku.
Całość musicie mocno zredukować do otrzymania kremowej konsystencji. Do smaku dodajcie mielony pieprz (4). Nie polecam dodawać najtańszego octu balsamicznego czyli tak naprawdę octu winnego barwionego karmelem, w przypadku braku octu balsamicznego DOP, najlepiej użyć kremowy ocet balsamiczny, który jest powszechnie dostępny w handlu (5). Ten składnik dodajcie w końcowej fazie gotowania sosu. Usmażcie steki (6). Steki możecie usmażyć beztłuszczowo na patelni do grillowania lub na nieprzywierającej patelni na oliwie z dodatkiem masła.
Wysmażone steki włóżcie na kilka chwil do ciepłego sosu winnego i obtoczcie nim mięso (7). Przygotowanie przystawki. Ziemniaki umyjcie i pokrójcie na ćwiartki. Na patelni rozgrzejcie tłuszcz do smażenia (8). Smażenie jest płytkie, zatem potrzeba niewielkiej ilości tłuszczu. Dodajcie szczyptę soli morskiej oraz pokrojone ziemniaki (9).
Ziemniaki musicie smażyć pod przykryciem przez ok. 10-15 minut, od czasu do czasu je mieszając (10). W połowie czasu smażenia dodajcie na patelnię szalotki oraz gałązki tymianku (11). Usmażone warzywa wyłóżcie na papierowy ręcznik, który wchłonie nadmiar tłuszczu (12). Steki podawajcie polane kremowym sosem winnym wraz z przygotowanymi warzywami.
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków poniżej. Dziękuję
Dobrym zwyczajem jest aby do tego rodzaju dań podać wino, które zostało użyte do jego przygotowania. Dla gości jest to również gwarancja jakości użytych w daniu składników.