Wywar mięsny jest bazą dla przygotowania wielu smacznych zup. Poza tym wywar mięsny wykorzystuje się dla przygotowania risotto, sosów dla wielu dań z makaronem, jak również wywar mięsny dodawany jest podczas duszenia pieczonego mięsa. Do przygotowania wywaru najlepiej używać chudych kawałków mięs z drobiu, wołowiny oraz wieprzowiny. Należy również pamiętać o mięsie króliczym. Czas gotowania esencjonalnego wywaru, w zależności od jego ilości, wynosi około 1-2 godzin. Cały proces przygotowania wywaru nie jest skomplikowany, praktycznie wszystko sprowadza się do 4 zasad:
Cebulę oczyśćcie z łupin i wbijcie w nią goździki (1). Zioła najlepiej związać nitką, wtedy będzie Wam łatwiej i szybciej je usunąć z wywaru (2). Oczyszczone mięso zalejcie je zimną wodą powyżej 2-3 cm i doprowadźcie do zagotowania się wody (3).
Staranie usuńcie pojawiające się na powierzchni szumowiny- bardzo dobrym pomysłem jest również wymiana wody na nową ( gorącą) i umycie garnka (4), dodajcie sól (5) i od tego momentu gotujcie wywar na bardzo delikatnym ogniu. W miedzy czasie dodajcie do wywaru przygotowane i oczyszczone warzywa (6).
Dodajcie również przyprawy (7) oraz zioła (8). Gotujcie wywar do momentu kiedy stanie się intensywny w smaku. Sprawdźcie i doprawcie wywar do smaku (9).
Aby wywar był czysty, przefiltrujcie go przez sitko (10), następnie poczekajcie, aż wywar będzie zimny (11) i zbierzcie z jego powierzchni tłuszcz (12).
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków poniżej. Dziękuję
Smacznego !
Esencjonalny gotowy wywar możecie podzielić na porcje, umieścić go w pudełkach spożywczych i przechowywać w zamrażalniku. Możecie również wygotować maksymalną ilość wody i skoncentrowany wywar przelać do woreczków do lodu i zamrozić. Po rozmrożeniu kosteczek, wywar należy uzupełnić wodą i ponownie całość zagotować.
Mięso z wywaru najlepiej wykorzystać do wykonania farszu dla pierogów, pierożków, krokietów i innych.