Zapraszam na przepis na staropolski żurek doprawiony zakwasem z mąki żytniej. Żurek ugotowałam na białej kiełbasie w wywarze warzywnym z dodatkiem suszonych grzybów leśnych. To właśnie suszone grzyby, a dokładnie ich ciemne kapelusze powodują, że wywar staje się ciemny. Ta wersja przepisu nie uwzględnia zabielenia żurku, ani mlekiem, ani śmietaną. W moim żurku znajdziecie min. podsmażoną cebulkę, podsmażony boczek, podsmażoną białą kiełbasę, która wcześniej ugotowała się w wywarze oraz wspomniane już grzyby. Dzieło wieńczy oczywiście porządna łyżka aromatycznego majeranku oraz zakwas. Czas potrzebny na ugotowanie żurku nie jest długi, w zasadzie wszystkie czynności jest się w stanie wykonać w czasie 1 godziny, ale tradycyjny żurek najlepszy jest na drugi dzień, kiedy smaki się przegryzą. To jest również moment, aby żurek doprawić do perfekcji i według własnego smaku. Pamiętajcie również, aby do każdej porcji żurku dodać plastry lub kawałki ugotowanego na twardo jajka.
Aby przygotować żurek na zakwasie musicie rozpocząć pracę od ugotowania wywaru. W tym celu oczyśćcie z łupin włoszczyznę, 1cebulę i czosnek. Wszystkie warzywa umieśćcie w garnku i dodajcie zimną wodę (1). Suszone grzyby opłuczcie pod bieżąca wodą, aby pozbyć się ewentualnych zabrudzeń i dodajcie je do warzyw (2). Kiedy woda się zagotuje dodajcie do wywaru surową białą kiełbasę (3). Dodajcie również sól, mając jednak na uwadze, że później zostanie dodany również słony wędzony boczek. Wywar gotujcie przez pół godziny. Następnie z wywaru usuńcie wszystkie warzywa, kiełbasę oraz grzyby.
W czasie kiedy gotuje się wywar możecie pokroić w kostkę boczek i przesmażyć go na patelni (4). Pokrójcie w kostkę drugą cebulę i również ją przesmażcie, w razie potrzeby dodajcie olej (5). Następnie pokrójcie na kawałki białą kiełbasę, którą pozyskacie z wywaru (6).
Białą kiełbasę możecie również przesmażyć (7). Jak zauważyliście wszystkie składniki przesmażone zostały osobno, po to aby mieć lepszą kontrolę nad ich smażeniem. Teraz połączcie razem przesmażony boczek, cebulę i kiełbasę (8) oraz dodajcie majeranek i wszystkie składniki wymieszajcie (9).
Teraz zawartość patelni dodajcie do wywaru (10). Dodajcie również z powrotem do żurku grzyby; polecamy je jednak pokroić na mniejsze kawałki (11). Na końcu dodajcie zakwas (12). Do żurku dodaje się zakwas wraz z osadem mąki dlatego przed wlaniem wstrząśnijcie dobrze butelką. Całość zagotujcie. Na koniec pozostaje Wam już tylko żurek doprawić, ugotować jajka, poszatkować pietruszkę i gotowe.
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków poniżej. Dziękuję
Zarówno dla smaku, jak i ze względów estetycznych, polecam ugotowaną marchewkę pokroić w talarki i również dodać do żurku.