Ciasto bez cukru

Katarzyna Staśkiewicz
2016-04-28
Średnia: 5/5 (2 głosów)
Ciasto bez cukru
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 30 minut
Ilość porcji: forma śr. 24 cm
Przelicznik form
Przepis
cm
x
cm
Moja forma
cm
x
cm

Wprowadź dane, aby zobaczyć wynik.

Ciasto bez cukru - przygotowane składniki

Zapewne zauważyliście, że wielokrotnie pisząc na temat przepisów na ciasto, sugerowałam Wam aby redukować ilości cukru, gdyż cukier nie ma wypływu na to czy deser się uda. Wyjątkiem od tej zasady jest na przykład beza. W tym przypadku jeśli Waszym zamiarem jest upiec chrupiącą bezę należy uwzględniać proporcje wskazane w przepisie. Jeśli zadowoli Was pianka, to bez skrupułów – tnijcie cukier do ilości przez Was akceptowalnych.  

Cukier, a raczej jego ilość zaspakaja jedynie nasze doznania smakowe do których przywykliśmy. Można polubić herbatę bez cukru, zrezygnować z słodzonych napojów, można też zmniejszyć ilość cukru w cieście i nie cierpieć z tego powodu. Po jakimś czasie przyzwyczaimy się do nowej normy.

Przy okazji taka ciekawostka: wszyscy lubimy lody, ale kiedy lody się rozpuszczą, masa lodowa smakuje jak ulepek, z którego tylko pszczoły się cieszą. Z kolei kiedy zaszalejemy i sypniemy do zupy ciut więcej soli, konsumując zupę na ciepło, nawet będziemy zadowoleni ze swojego dzieła- och jak pięknie doprawiona. To samo dotyczy ciepłych pysznych frytek oprószonych solą. Sytuacja się diametralnie zmienia, jeśli tę samą zupę lub frytki jeść na zimno. Podsumowując: nasz układ nerwowy robi nas trochę w konia.

Powracając do ciasta bez cukru. Zrobiłam klasyczne ciasto półkruche. Uperfumowałam je skórką z cytryny, miałam kwaśną śmietanę, więc dodałam 2 łyżki. Nie dodałam ani grama cukru, bo konfitura z fig wydała mi się dostatecznie słodka. Ciasto pięknie się udało, co potwierdza moją teorię, że to nie ilość cukru decyduje o sukcesie. O cukrze piszę również w module składniki. Zachęcam do lektury.

Składniki

składniki na ciasto

dodatkowo

Przygotowanie krok po kroku

  1. Ciasto bez cukru - krok 1 - zdjęcie 1
    Ciasto bez cukru - krok 1 - zdjęcie 2
    Ciasto bez cukru - krok 1 - zdjęcie 3

    Moja metoda na ciasto półkruche jest optymalna. Używam blendera. Do pojemnika dodaję mąkę, proszek do pieczenia i masło, po kliku sekundach wszystko jest wymieszane. Alternatywnie możecie posiekać masło z mąką i proszkiem przy pomocy noża. Teraz dodajcie jajko, śmietanę, jeśli używacie oraz skórkę z cytryny (1) (2). Składniki wyróbcie na jednolite ciasto. Śmietana bardzo Wam pomoże w połączeniu składników. Jeśli jednak coś się nie klei dodajcie odrobinę zimnej wody. Gotowe podzielcie na pół. Ciasto rozwałkujcie i wyłóżcie nim formę natłuszczoną masłem i oprószoną mąką (3).

  2. Ciasto bez cukru - krok 2 - zdjęcie 1
    Ciasto bez cukru - krok 2 - zdjęcie 2
    Ciasto bez cukru - krok 2 - zdjęcie 3

    Teraz dodajcie ulubioną konfiturę (4). Ja użyłam konfitury z fig. Drugą połowę ciasta również rozwałkujcie i potnijcie w paski (5). Zróbcie kratkę, co widać na wizualizacjach (6) (7) (8).

  3. Ciasto bez cukru - krok 3 - zdjęcie 1
    Ciasto bez cukru - krok 3 - zdjęcie 2
    Ciasto bez cukru - krok 3 - zdjęcie 3

    Pieczenie: nastawcie piekarnik na 180 stopni. Ciasto musi się piec przez ok. 30 minut lub do suchego patyczka (9).

Ciasto bez cukru

Przeczytaj również: Duszona boćwina z pomidorami i czosnkiem
Udostepnij:
Podoba Ci się to danie? Oceń gwiazdkami!
Średnia: 5/5 (2 głosów)
Zdjęcia czytelników
Zdjęcie czytelnika 1

Zobacz również
Komentarze

Jeżeli już wypróbowałeś ten przepis dodaj komentarz.

Jeśli masz pytanie odnośnie przepisu nie wahaj się go zadać.

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
Maksymalna ilość plików: 5
2019-06-20 05:35

Kasiu, sprawdziłam wczoraj, piekąc kruche ciasto z rabarbarem i budyniem: Normalne kruche ciasto (pół kilo maki, ćwierć kilo tłuszczu lodowatego, 4 żółtka, cukier, proszek, wyrobione nożem i ręką) NIE LEPI się do PATYKA na żadnym etapie. Dziubałam surowe, potem 20 min po wsadzeniu do piekarnika i potem jeszcze raz. Patyczkiem do szaszłyków. Tak, że uważam iż patyczkowanie ciasta w charakterze testu na upieczenie ma sens w odniesieniu do ciast ubijanych/ucieranych, biszkoptowych. Drożdżowego tez mi nie przyszło nigdy do głowy patyczkować (a jest to najczęściej chyba pieczone przeze mnie ciasto), a w stosunku do innych (francuskie, parzone -ptysiowe) to po prostu w gre nie wchodzi, bo nie otwieramy piekarnika w trakcie.

2019-06-17 18:09

Kasia, czy Ty naprawdę próbujesz kruche ciasto patyczkiem?

Kasia
Kasia Administrator
2019-06-17 20:17

Iwona, mam ograniczony zaufanie do siebie i swojego piekarnika ?
Pozdrawiam serdecznie Kasia

2019-06-18 05:23

No tak, tylko ze kruche ciasto chyba w ogóle nie lepi sie do patyka. Przy najbliższej okazji to sprawdzę, bo dotad nigdy mi nie przyszło do głowy pieczenie "na patyk" innego ciasta niż tzw "ucierane" lub biszkoptowe w keksowce. Sory , Kasia, bo to wyglada, ze sie czepiam, ale z Twoich przepisów korzysta wiele osób zielonych zupełnie w kwestii pieczenia, wiec zeby bylo wszystko jasne. Sama często znajduje tu wiele dla siebie, chociaż piekę od kilkudziesieciu lat. Przepisy są super, przedstawione w sposób czytelny nawet dla kompletnych laików. No i zawsze mozna znaleźć cos nowego. Ostatnio czaje sie na ta slimakowata babke, tylko, ze to takie bardziej zimowe ciasto, wiec pewnie jeszcze zaczeka... A ten przepis wykorzystam na jakas warzywna tarte. Pozdrawiam.

Kasia
Kasia Administrator
2019-06-18 07:00

Nie odbieram tego jako czepianie się. Super merytoryczny komentarz, oby było takich więcej. Dziękuję, że do mnie wpadasz. Zawsze zapraszam ?
Pozdrawiam serdecznie Kasia

2016-08-05 04:49

Pyszne ciacho! Ja często zmniejszam ilość cukru w przepisach, szczególnie w tych starych, bo tam jest ogromna ilość :D. A zupę najczęściej doprawiam jak trochę przestygnie :).

2016-05-08 13:48

Musze wyprobowac ;)

Kasia
Kasia Administrator
2016-05-08 21:28

Koniecznie :D
Pozdrawiam serdecznie Kasia

aga
2016-04-30 13:35

pysznie to ciacho wygląda ;-)

Kasia
Kasia Administrator
2016-05-03 20:41

Serdecznię dziękuję :D
Pozdrawiam serdecznie
Kasia