Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami

Katarzyna Staśkiewicz
2019-06-14
Średnia: 5/5 (3 głosów)
Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami
Poziom trudności: Łatwy
Czas przygotowania: 20 minut
Czas pieczenia: 15 minut
Ilość porcji: 1 blacha ciasta (35x 40 cm)
Przelicznik form
Przepis
cm
x
cm
Moja forma
cm
x
cm

Wprowadź dane, aby zobaczyć wynik.

Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - przygotowane składniki

Mam dla Was przepis na roladę z mascarpone i malinami, która każdemu się uda i co najważniejsze, nikt nie wyrwie sobie rąk przy jej przygotowaniu. Biszkopt przygotowałam z dodatkiem oleju, co sprawia że jest on elastyczny i jednocześnie zachowuje swoją puszystość. Na ten efekt składa się również mąka o najniższym typie. Do zrobienia biszkoptu na roladę wykorzystałam Mąkę Basia Extra Wypiek typ 400, która jest dedykowana do tego rodzaju wypieków. Taka mąka w sobie mało glutenu, dużo skrobi, określana jest jako "słaba" i to jest właśnie TO co potrzebujemy do wykonania idealnego biszkoptu na roladę. 

Jeśli robisz biszkopt na roladę i chcesz szybko dopasować proporcje do formy, to w poradniku Jak zrobić biszkopt masz ściągę: biszkopt 16 cm, biszkopt 18 cm, biszkopt 21 cm, biszkopt 24 cm i biszkopt 26 cm oraz warianty biszkopt z 3 jaj, biszkopt z 4 jaj, biszkopt z 5 jaj i biszkopt z 6 jaj.

Krem został przygotowany na bazie serka mascarpone z waniliowym aromatem. Sprawdzonym i bardzo często przeze mnie stosowanym trikiem dla podkręcenia owocowego smaku jest użycie dżemu o smaku owoców. W tym przypadku jest to smak malinowy. Polecam wypróbować ten patent. Zapraszam na szczegóły przepisu oraz na FILM z realizacji tego przepisu. 

Składniki

składniki na biszkopot

składniki na krem

dodatkowo

Przygotowanie krok po kroku

  1. Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 1 - zdjęcie 1
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 1 - zdjęcie 2
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 1 - zdjęcie 3

    Przygotowanie biszkoptu na roladę: nastawcie piekarnik na 180 stopni. Formę z wyposażenia piekarnika posmarujcie tłuszczem i wyłóżcie ją papierem do pieczenia. Oddzielcie żółtka od białka. Najlepiej jeśli jajka mają temperaturę pokojową. Do białek dodajcie szczyptę soli i rozpocznijcie ich ubijanie. Kiedy białka już “urosną” rozpocznijcie dodawać cukier (1), a następnie żółtka (2). Całość ubijajcie do momentu kiedy masa stanie się jasna i bardzo puszysta. Kontynuując ubijanie dodajcie “na raz” olej (3). Ubijajcie jeszcze przez momencik, a następnie dodajcie aromat waniliowy

  2. Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 2 - zdjęcie 1
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 2 - zdjęcie 2
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 2 - zdjęcie 3

    oraz mąkę przesianą przez sito (4). Całość wymieszajcie łyżką do połączenia się składników. Ciasto na biszkopt wyłóżcie na przygotowaną wcześniej blaszkę (5). Piecznie: 180 stopni, bez termoobiegu, pieczenie góra – dół, 15 minut lub do suchego patyczka. W tym czasie zróbcie krem: do mascarpone dodajcie wszystkie wymienione składniki (6). Jeśli nie używacie śmietanki do ubijania, to do zwykłej śmietany 30% dodajcie stabilizator w ilości wskazanej przez producenta. Całość ubijcie na puszysty kem.

  3. Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 3 - zdjęcie 1
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 3 - zdjęcie 2
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 3 - zdjęcie 3

    Odczekajcie kilka chwil, aż biszkopt trochę wystygnie. Na wierzch połóżcie nowy arkusz papieru odpowiadający wielkości biszkoptu i obróćcie go na drugą stronę. Ściągnijcie papier na którym się piekł biszkopt (7). Rozsmarujcie na nim dżem malinowy, przygotowany krem z mascarpone (8) (9)

  4. Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 4 - zdjęcie 1
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 4 - zdjęcie 2
    Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami - krok 4 - zdjęcie 3

    oraz ułóżcie maliny (10). Wciśnijcie je w kem. Przypominam, że biszkopt jest elastyczny- zatem zrolujcie go teraz (11). Możecie sobie pomóc papierem, który znajduje się pod nim. Zrolowany biszkopt zawińcie w papier i włóżcie roladę do lodówki na kilka godzin, aby rolada się schłodziła. Przed podaniem rolady, oprószcie ją cukrem pudrem (12). Gotowe.

Rolada biszkoptowa z mascarpone i malinami

Przeczytaj również: Ptysie z bitą śmietaną i owocami
Udostepnij:
Podoba Ci się to danie? Oceń gwiazdkami!
Średnia: 5/5 (3 głosów)
Zdjęcia czytelników
Zdjęcie czytelnika 1
Zdjęcie czytelnika 2
Zdjęcie czytelnika 3
Zdjęcie czytelnika 4
Zdjęcie czytelnika 5
Zdjęcie czytelnika 6

Zobacz również
Komentarze

Jeżeli już wypróbowałeś ten przepis dodaj komentarz.

Jeśli masz pytanie odnośnie przepisu nie wahaj się go zadać.

Twój e-mail nie zostanie opublikowany.
Maksymalna ilość plików: 5
2019-07-08 05:31

Upiekłam/zrobiłam. Foto wyżej. Moja pierwsza w życiu rolada (a piekę od kilkudziesięciu lat, tak jakoś od piątej klasy podstawówki), ale w moim domu rodzinnym nie było tradycji pieczenia ciast z kremem. Biszkopt występował upieczony w keksówce. Efekt smakowy super. Z efektu wizualnego nie jestem zadowolona (na następny dzień wyglądało to jeszcze gorzej): użyłam dżemu sklepowego, bo własny wyszedł.Jedyny dostępny zrobiony był na wodzie (40%malin!), no i ta woda wyszła, bo musiała, rozmaczając ciasto paskudnym burym kolorem.

Kasia
Kasia Administrator
2019-07-09 11:15

Tak wiele dżemów malinowych ma jakiś taki bury kolor. Ja użyłam dżemu z Lidla. Mają tam jeden rodzaj nie bury; posiada piękny czerwony kolor i bardzo widoczne pestki w zawartości słoiczka. Niestety słoik już wyrzuciłam, ale poszukaj oczami na półce. W sobotę też robiłam ten wypiek na rodzinny zjazd. Bardzo wszystkim smakował :D
Pozdrawiam serdecznie
Kasia

2019-07-09 11:54

Niestety nie mam Lidla w pobliżu. Kiedyś w Inter Marche nabyłam truskawkowy pod ich własna marka sprzedawany (Saint Elois), który był bezwodny. Nie doczytałam kto go dla nich robił, a inne wtedy tez były. Ale ja i dżemy nie wszystkie mogę jeść ( w zasadzie tylko truskawka, malina i porzeczka czarna), więc nabyłam te truskawkę, bo przyjemniejsza w spożyciu. Ale już niebawem nadejdzie sezon na maliny i zrobię własne.