W Polsce buraki ćwikłowe znane są od Średniowiecza i nieprzerwanie goszczą na naszych stołach. Buraki są synonimem pysznych domowych obiadów i w rankingach popularności warzyw zawsze zajmują wysoką, jeśli nie nawet pierwszą pozycję.
Jadalną częścią buraka ćwikłowego jest część podziemna czyli korzeń oraz nadziemna czyli liście. W przypadku zbiorów wczesnych, w okolicach maja, do konsumpcji pozyskiwana jest tzw. botwinka- jadalne młode liście wraz z małym jeszcze korzeniem. Korzenie buraków wykopywane w okresie jesiennym przeznaczone są do przechowywania i konsumpcji podczas całego okresu zimowego.
Młode liście buraków są źródłem witamin C, A, B1, składników mineralnych, błonnika oraz białka. Z kolei korzeń jest źródłem białka, błonnika, witamin i związków mineralnych min. potasu, manganu i żelaza. Ponadto buraki zawierają betaninę czyli barwnik zaliczany do antocyjanów, która wg stanu wiedzy dzisiejszej medycyny, obniża ryzyko powstania chorób nowotworowych. Ten argument jest to bardzo często przytaczany i ma on na celu zachęcić nas do jedzenia buraków, zważywszy jednak na bardzo dobry smak, aromat i niezaprzeczalną popularność buraków w Polsce, wszystkie argumenty odnoszące się do właściwości prozdrowotnych buraków wydają się być praktycznie zbędne.
Buraki najczęściej są gotowane i serwowane w postaci przetartej jako przystawka lub w postaci plastrów. Oprócz tego ulubionymi polskimi daniami przygotowanymi z buraków ćwikłowych są zupy i barszcze.
Mało w Polce popularną odmianą buraka i dlatego też trudno dostępną jest burak liściowy nazywany również BOĆWINKĄ lub BOĆWINĄ. Burak liściasty występuje w odmianie łodygowej i liściastej. Wielka szkoda, bo i roślina przepyszna i użyteczna w przepisach kulinarnych. Z pewnością na stronie Tapenda znajdą się przepisy na boćwinkę z częstotliwością adekwatną do dostępności produktu na rynku.
Burak jest jednym z najsłodszych warzyw, jego konsumpcję powinny kontrolować osoby cierpiące na cukrzycę.