Ciecierzyca jest rośliną uprawną. Oprócz terminu ciecierzyca funkcjonuje jeszcze określenie groch włoski i cieciorka. Po grochu i fasoli, ciecierzyca jest trzecią w kategorii roślin strączkowych najpopularniejszą rośliną uprawną. Największe plantacje ciecierzycy znajdują się w Indiach, które wytwarzają 80% wartości upraw ciecierzycy na świecie. Polsce z uwagi na klimat ciecierzyca może być uprawiana tylko w warunkach szklarniowych.
Nasiona swoim wyglądem przypominają groch i mają podobne zastosowanie. W kuchni indyjskiej ciecierzyca jest istotnym składnikiem diety Hindusów. Ponadto ciecierzyca jest w Indiach przecierana na mąka- Besan. Z kolei w kuchni arabskiej ciecierzyca jest podstawowym składnikiem z którego wykonuje się znaną pastę hummus.
Nasiona ciecierzycy są również bardzo popularne w przepisach kulinarnych południa Europy. Zamiast grochu to właśnie ciecierzycę dodaje się do zup oraz do sosów przeznaczonych do makaronu. Z kolei z mąki wykonywane są „ placki” używając do tego tej samej procedury jaka obowiązuje przy przygotowywaniu polenty z mąki kukurydzianej.
Nasiona ciemierzycy zawierają znaczną ilość witamin z grupy B, białka, błonnik i składniki mineralne potasu, fosforu, i żelaza. Ciecierzyca nie zawiera w swoim składzie cholesterolu. W ofercie handlowej cicierzyca występuje w postaci konserwowanej.