Fasola zwykła, zaliczana jest do grupy nasion strączkowych. Fasola pochodzi z terenów Ameryki Południowej i Środkowej, do Polski trafiła w XVI wieku.
Do celów spożywczych wykorzystywane są głównie nasiona oraz całe strąki w przypadku odmian szparagowych. Do odmian fasolki szparagowej, najpopularniejszych w Polsce, zalicza się zieloną fasolę szparagową oraz żółtą fasola szparagową. Zielona odmiana fasoli szparagowej jest bardziej wyrazista w smaku, z kolei delikatniejsza żółta odmiana doskonale sprawdzi się jako dodatek w sałatkach.
Fasolka jest źródłem witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Ponadto zawiera przyswajalne składniki mineralne magnezu, potasu i żelaza dużo błonnika regulującego procesy trawienne oraz biało. Fasolka szparagowa zaliczana jest do warzyw niskokalorycznych, 100 g fasoli dostarcza zaledwie 27 kcal.
Oferta handlowa obejmuje fasolę suszoną, fasolę konserwowaną i fasolę mrożoną, samodzielnie lub jako składnik mieszanek warzywnych oraz mrożonych gotowych dań takich jak na przykład zupy.
Od 1999 roku w Zakliczynie organizuje się święto fasoli. Jest to jedna z najstarszych i najbardziej rozpoznawalnych imprez promujących produkty lokalne i tradycyjne w Polsce.