Jabłka są uprawiane w całej strefie klimatu umiarkowanego. Polska, wg danych z 2010 r, po Chinach i Stanach Zjednoczonych jest największym producentem jabłek na świecie. Ilość uprawianych odmian jabłoni sięga kilkunastu tysięcy. W Polsce występuje około 10 tysięcy odmian.
W gastronomii jabłka wykorzystuje się do przygotowania słodkich deserów, w tym przede wszystkim ciast. Ponadto jabłka powszechnie przetwarza się na kompoty, soki jałkowe, przeciery i musy. Z uwagi na dużą ilość soku i łatwość przypalenia, z jabłek nie wykonuje się dżemów i konfitur. W przepisach wytrawnych, jabłka dodaje się do pieczeni i używa jako składnik surówek i sałatek. Sfermentowany sok jabłkowy jest przetwarzany na ocet jabłkowy, wykorzystywany jako przyprawa i konserwant lub jest przetwarzany na jabłecznik czyli 2-7 % napój alkoholowy.
Przed wyborem konkretnej odmiany jabłek, należy wziąć pod uwagę zalecane przeznaczenie. Oto kilka odmian jabłek i propozycji ich zastosowania:
Należy pamiętać, że jabłka po obraniu z łupin szybko się utleniają i stają się brązowe. Aby temu zapobiec należy obrane jabłka skropić sokiem z cytryny.
Świeże jabłka posiadają sporo witaminy C, której ilość jest uzależniona od odmiany. Poza tym jabłka są bogate w witaminy z grupy B, A oraz składniki mineralne. Podczas obróbki termicznej większość wartości odżywczych ulega rozkładowi.
W utworach epickich i lirycznych jabłko symbolizuje całość, wieczność, ziemię, zdrowie, życie, gwiazdy, nieśmiertelność, początek, wiosnę, koniec, śmierć, odkupienie, władzę królewską, miłość, niebezpieczeństwo, oszustwo, niezgodę. Wg Starego Testamentu jabłko to owoc zakazany, symbol wiadomości zła i dobra, systemu ocen i norm moralnych.