Kminek jest znany od tysiącleci. Jako roślina przyprawowa kminek był już stosowany przez starożytnych Egipcjan. W Polsce kminek jest rośliną uprawną. Wartość przyprawową mają dojrzałe owoce kminku, które posiadają brązową barwę i odznaczają się silnym korzennym aromatem. Kminek posiada właściwości rozluźniające i stymulujące procesy trawienia, dodatkowo zapobiega wzdęciom, dlatego w polskiej tradycji kulinarnej kminek chętnie jest dodawany przede wszystkim do potraw tłustych, wykonanych z wieprzowiny i baraniny lub wykonanych na ich wywarach. Najbardziej popularne przepisy kulinarne w Polsce z dodatkiem kminku to kapuśniak oraz kapusta kiszona.
Nasiona kminku chętnie są też dodawane przez piekarzy do przyprawienia chleba żytniego i krakersów, ponadto kminek dodawany jest do serów, zup i dressingów do sałatek.
Z nasion kminku pozyskiwany jest olejek eteryczny, używany na skalę przemysłową dla nadania aromatu marynatom na przykład dla korniszonów. W sprzedaży dostępne są również likiery i wódki aromatyzowane kminkiem.
W ofercie handlowej dostępny jest kminek w postaci całych nasion oraz kminek mielony.