Orzechy włoskie to owoce drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Polska nazwa orzech włoski sugeruje, że orzechy trafiły do Polski z Włoch. Orzechy jednak przywędrowały do Polski z Bałkanów, a dokładnie z Wołoszczyzny, czyli historycznej krainy zlokalizowanej w obrębie dzisiejszej Rumunii Najprawdopodobniej zatem, orzechy w języku polskim określano najpierw jako „ wołoskie”, a dopiero z czasem jako „włoskie”.
Orzechy włoskie po wysuszeniu mogą być konsumowane na surowo, chętnie są dodawane do deserów w tym deserów lodowych oraz ciast. Orzechy włoskie wyśmienicie komponują się z wieloma serami, są również miłym dodatkiem do sałatek. Z orzechów tłoczony jest olej orzechowy o specyficznym orzechowym smaku, najczęściej jest on wykorzystywany do doprawiania sałatek Ponadto z orzechów włoskich wykonywane są nalewki i napary posiadające właściwości lecznicze. Orzech włoski jest bogatym źródłem nienasyconych tłuszczy zawierających kwasy tłuszczowe omega 3 oraz omega 6, które są sprzymierzeńcem człowieka w walce z cholesterolem, dodatkowo orzechy poprawiają koncentrację i pamięć oraz dostarczają niezbędnych nam witamin A i B
W ofercie handlowej orzechy dostępne są w łupinie, w postaci orzechów łuskanych całych, połówek, ćwiartek, ósemek oraz w mieszankach mix z innymi orzechami i bakaliami.
Orzechy łuskane najlepiej przechowywać w lodówce, co zapobiegnie ich jełczeniu.