Orzeszki ziemne, znane również jako orzechy arachidowe lub fistaszki. Z punktu widzenia botaniki, orzeszki zimne to nie są orzechy tylko nasiona rośliny strączkowej. Ciekawy jest proces wegetacyjny rośliny. W odróżnieniu od większości roślin strączkowych, strączki orzecha dojrzewają pod ziemią, a więc orzechów się nie zbiera tylko wykopuje.
Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, a do Europy została przywieziona przez hiszpańskich podróżników, skąd później trafiła do Azji, Afryki i Ameryki Północnej. Największymi producentami orzeszków zimnych są Indie, Chiny, Nigeria i USA. W Europie orzeszki ziemne uprawiane są na Półwyspie Bałkańskim, we Włoszech.
Orzechy ziemne są wykorzystywane min. do produkcji oleju arachidowego, masła orzechowego. Orzeszki ziemne są popularnym składnikiem deserów w tym ciast i ciasteczek oraz słodyczy; są również bardzo popularną przekąską barową.
W ofercie handlowej orzechy ziemne występują w postaci orzechów w łupinach, czyli popularne fistaszki, orzechów łuskanych surowych, prażonych, solonych, dosmaczanych miodem i papryką oraz w mieszankach mix z innymi orzechami i bakaliami.
Orzeszki ziemne należą do silnych alergenów wywołujących wstrząs anafilaktyczny. W Unii Europejskiej istnieje obowiązek umieszczania informacji o zawartości orzeszków zimnych w produktach lub ich użyciu na terenie danego zakładu produkcyjnego.