W Europie występuje około 60 gatunków pieczarek. Na łąkach i polach pieczarki można spotkać w okresie od maja do października, z kolei pieczarki dostępne w sieciach handlowych pochodzą wyłącznie z upraw. Historia uprawy pieczarek sięga kilku tysięcy lat, a jej pionierami byli Chińczycy. W Europie uprawę pieczarek rozpoczęto we Francji w XVI wieku. W tym czasie pieczarki były bardzo drogie, unikalne jak trufle i raczyła się nimi wyłącznie arystokracja. Rozsmakowana w wykwintnej kuchni francuskiej polska szlachta rozpoczęła prymitywne uprawy pieczarek XVIII wieku. Obecnie polscy wytwórcy należą do europejskiej czołówki producentów pieczarek. Pieczarka biała jest najbardziej popularną odmianą pieczarek. Mniej popularne odmiany to pieczarka kremowa i brązowa.
Pieczarki nie zawierają cholesterolu i są nisko kaloryczne. Ponadto dostarczają szereg składników mineralnych takich jak potas, żelazo, miedź oraz witaminy, głównie D i B2. Pieczarki są cennym źródłem białka z tego względu są popularnym składnikiem diety wegetariańskiej. Pieczarki, jak pozostałe grzyby posiadają specyficzny związek chemiczny zwany chityną, która nie jest trawiona przez człowieka i spełnia podobną rolę jak błonnik roślinny, między innymi zmniejsza uczucie głodu i hamuje wchłanianie się tłuszczy.
Pieczarka jest grzybem stosunkowo delikatnym. Przed zakupem, należy sprawdzić datę ważności do spożycia. Pieczarki najlepiej przechowywać w lodówce w papierowej torbie w temperaturze 1-4 stopni C. Pieczarki po przekrojeniu szybko brązowieją, aby zachować ich biały kolor należy je skropić sokiem z cytryny.
w ofercie handlowej pieczarki występują w postaci świeżych pieczarek, marynowanych pieczarek. Pieczarki wchodzą również w skład mrożonek na przykład mrożonych zup.