Porzeczki należą do rodziny agrestowatych. Porzeczki mogą mieć czarny, czerwony lub biały kolor. Porzeczki są bogatym źródłem witaminy C, zwłaszcza czarna porzeczka. Porzeczki zawierają również witaminę E, potas, wapń, fosfor, magnez i żelazo. Odmiana biała porzeczki zawiera najwięcej błonnika. Wszystkie odmiany są doskonałym środkiem obniżającym temperaturę, napotnym i doskonale przeczyszczającym. Sok z porzeczek zapobiega anemii. Owoce wzmacniają organizm, pobudzają wydzielanie żółci. 100 g porzeczek to około 60 kcal.
Porzeczki charakteryzuje kwaskowy i cierpki smak, to powoduje że surowe owoce porzeczki znajdują niewielu amatorów. Za to porzeczki bardzo chętnie są konsumowane w postaci przetworów takich jak galaretki, dżemy, soki, wina, nalewki i kompoty. Warto sięgać po przetwory z porzeczek, zwłaszcza zimą, dlatego że witamina C zawarta w porzeczkach utrzymuje się nawet po przetworzeniu. Zastosowanie kulinarne mają również liście czarnej porzeczki, które dodaje się do kiszonej kapusty, ogórków i pomidorów; wykonuje się z nich również nalewkę Listkówkę Porzeczkową.
Liście czarnej porzeczki wykorzystywane były w tradycyjnej medycynie ludowej. Wykonywano z nich okłady na trudno gojące się rany oraz używano je jako środek na ukąszenia owadów.
Polska jest największym na świecie producentem owoców czarnej porzeczki i najważniejszym dostawcą tych owoców na rynki międzynarodowe.