Wszystkie gatunki sałat charakteryzują się niską kalorycznością. Ponadto są źródłem witaminy C, A, B1 i B2 oraz składników mineralnych, w tym wapnia, potasu i żelaza. Dodatkowo z uwagi na zawartość błonnika i celulozy, które wspomagają procesy trawienne, sałaty są chętnie włączane do diet odchudzających.
Najpopularniejsze odmiany sałaty:
Sałata masłowa- jest to jeden z najpopularniejszych gatunków sałaty w Polsce. Sałata masłowa polana kwaśną śmietaną lub kwaśnym mlekiem z dodatkiem koperku, soli oraz pieprzu to również jedna z najpopularniejszych przystawek w letnim menu. Poza tym sałatę masłową dodaje się do kanapek oraz używa się jej do dekoracji potraw. Ta odmiana sałaty nie nadaje się do długiego przechowywania.
Sałata lodowa- wyglądem przypomina główkę kapusty i jest to odmiana szczególnie ceniona za chrupkość liści. Sałata lodowa jest powszechnie wykorzystywana jako baza do sałatek. Dodatkowym atutem tej odmiany jest to, że nadaje się do dłuższego przechowywania w lodówce.
Sałata rzymska- sałata ma postać podłużnej, mało zwartej główki. Liście sałaty rzymskiej są chrupkie i słodkie w smaku. Sałata rzymska posiada więcej witaminy A i C aniżeli inne odmiany sałaty. Nadaje się do potraw duszonych na przykład risotto. Może być przechowywana przez dłuższy czas w lodówce. Sałata rzymska występuje również w postaci małych główek czyli w odmianie mini.
Sałata liściowa- cechą charakterystyczną tej odmiany są duże, kędzierzawe i dekoracyjne liście o łagodnym, lekko orzechowym smaku. Sałata może mieć kolor zielony lub ciemnoczerwony. Odmianą sałaty liściowej jest sałata dębolistna, której liście przypominają kształtem liść dębu. Sałata liściowa traci swoją świeżości po około 2 dniach od zerwania.
Batavia- odmiana sałaty powstała w wyniku krzyżowania sałaty kruchej i sałaty karbowanej. Sałata może posiadać kolor zielony lub bordowy. Batavia bardzo dobrze się przechowuje.