Ragu , nazywany również sosem bolońskim, najprawdopodobniej jest najbardziej znanym włoskim sosem używanym do makaronu. Tradycja ragu sięga średniowiecza, z kolei w XX wieku jego receptura, dla zachowania ciągłości włoskiej tradycji kulinarnej, została zdeponowana w Izbie Przemysłowo- Handlowej w Bolonii.
Tradycyjny sos ragu wymaga użycia tradycyjnych składników, aby sos stał się w pełni aromatyczny wymaga długiego i cierpliwego gotowania od 2-5 godzin.
Zwykło się rozróżniać 2 rodzaje sosów- ragu bolońskie oraz tagu neapolitańskie. Do przygotowania ragu bolońskiego używa się mięsa mielonego, z kolei do przygotowania ragu neapolitańskiego używa się jednego dużego kawałka mięsa, które jest ekstremalnie wolno i długo gotowane do momentu kiedy mięso będzie bardzo miękkie. Sos ragu występuje w wielu wariantach. We Włoszech praktycznie każdy rejon ma swoją odmianę sosu. Zazwyczaj do przygotowania ragu, w zależności od przepisu używa się wieprzowiny, cielęciny, wołowiny, mięsa drobiowego, salsicci ( kiełbasa) i szynki. Jako tłuszcz bazowy używane jest masło i boczek lub masło i słonina, z kolei na południu Włoch stosowany jest smalec i oliwa.
TUTAJ znajduje się przepis na ragu bolońskie, z kolei TUTAJ znajdziecie przepis na sos na bazie mięsa drobiowego.