Szynka Parmeńska (Prosciutto di Parma) jest najbardziej znaną na świecie marką szynki długodojrzewającej, ale nie jedyną produkowaną we Włoszech. Do najbardziej znanych należy szynka św. Daniela (Prosciutto di San Daniele), Szynka Toskańska (Prosciutto Toscano), Szynka Modeńska (Prosciutto di Modena), Szynka Carpeńska (Prosciutto di Carpegna) i wiele innych. Wszystkie produkowane we Włoszech szynki posiadają certyfikat ochrony miejsca pochodzenia, a producenci zrzeszeni są w konsorcja, które są odpowiedzialne min. za jakość produktu.
Proces dojrzewania szynki, w czasie którego dodawana jest sól morska, wynosi kilka miesięcy. Ilość dodanej soli różni się w zależności od rodzaju szynki. Szynki zawierające mniej soli określane są jako szynki słodkie. Należą do nich między innymi Szynka Parmeńska. Inny podział szynki dotyczy podziału na szynki bez racicy ( Szynka Parmeńska) oraz szynki konserwowane w całości z racicą na przykład Szynka św. Daniela.
Termin prosciutto w języku włoskim oznacza szynkę. Wszystkie do tej pory wymienione szynki określane są również jako szynki surowe czyli prosciutto crudo. Szynki wieprzowe występują również w wersji gotowanej czyli prosciutto cotto. Jeśli składnikiem dania jest prosciutto można być pewnym, że w skład dania wchodzi szynka wieprzowa. Termin prosciutto przyjął się na całym świecie i jest synonimem włoskiej szynki długodojrzewającej.