Dobre ciasto do pizzy charakteryzuje się minimalną ilością drożdży, które nie są wyczuwalne podczas konsumpcji. Takie ciasto jest lekkostrawne, nie "dojrzewa" w żołądku i nie powoduje wzdęć. Aby wykonać takie ciasto na pizzę należy dać drożdżom czas.
Przepis na ciasto do pizzy długodojrzewające wymaga około 8-10 godzin i obejmuje 2 cykle wyrastania. Wykonałam przepis przy użyciu dwóch różnych rodzajów mąki pszennej: powszechnie dostępnej mąki typu 550 oraz mąki Manitoba. Manitoba, z uwagi na większą ilość glutenu, okazała się mąką szybszą. Ostatecznie jednak rezultat końcowy w każdym przypadku jest bardzo zadowalający.
Ten przepis na ciasto do pizzy można wykorzystać zarówno do przygotowania pizzy na cienkim spodzie oraz pizzy na grubym spodzie. W zależności od preferencji, wystarczy ciasto mniej lub bardziej rozciągnąć na blasze do pieczenia. W każdym przypadku po upieczeniu pizzy, w przekroju ciasta widoczne są spore " oka" świadczące o tym że ciasto jest świetnie napowietrzone i wyrośnięte. Ciasto wg tego przepisu jest lekkie, delikatne i chrupiące, w przypadku użycia mąki manitoby, chrupkość jest większa. Sobota to najlepszy termin na wykonanie domowej pizzy. Czasem, podarowanym przez przepis, można dość swobodnie gospodarować, dzieląc go pomiędzy weekendowe przyjemności lub obowiązki. W tym czasie najciężej pracują drożdże.
Zaczyn. Rozpuście drożdże w 180 ml wody, dodajcie 3/4 ilości mąki, czyli ok. 225 g. Wymieszajcie składniki, przykryjcie zaczyn talerzem i pozostawcie do wyrośnięcia- czas ok. 3,5 h (1). Zaczyn po 3,5h (2). Teraz dodajcie do zaczynu pozostałą ilość wody, czyli 60 g (3).
Zamontujcie w robocie narzędzie do rozcierania ciasta, aby ciasto nie zostało rozerwane, uruchomcie bardzo wolne obroty i stopniowo dodawajcie resztę mąki (4) (5). Kiedy mąka się wchłonie, dodajcie sól (6). Ciasto wyrabiajcie przez następne 2 minuty.
Teraz stopniowo dodawajcie oliwę (7). W dalszym ciągu uważajcie, aby ciasto nie zostało rozerwane (8). Zamontujcie hak do wyrabiania ciasta i rozpocznijcie jego wyrabianie. Średni czas wyrabiania ciasta od tego momentu zajmuje ok. 15 minut. Wyrobione ciasto charakteryzuje się tym, że jest elastyczne i nie odkłada się na bokach dzieży (9).
Pierwsze wyrastanie ciasta. Wyrobione ciasto przykryjcie talerzem i pozostawcie do wyrośnięcia na czas 2-3 godzin (10). Ciasto po wyrośnięciu z mąki Manitoba i z mąki typ 550 (11). Odgazowanie ciasta. Przełóżcie ciasto na stolnicę oprószoną mąką (12). Jeśli ciasto wykonywane jest z więcej niż jednej porcji, to jest to również właściwy moment, aby ciasto podzielić na części odpowiadające ilości blach.
Ciasto odgazujcie, składając je na przykład jak kopertę (13). Drugie wyrastanie ciasta: teraz odgazowane ciasto musicie umieścić w pudełku spożywczym ( nie musicie ciasta podsypywać mąką, ani dodawać tłuszczu). Pudełko zamknijcie pokrywką lub folią spożywczą i odstawcie do momentu, kiedy podwoi swoją objętość. Temperatura ok. 28 stopni (14). Jeśli mogę doradzić to najlepiej włożyć ciasto na przykład w piekarnika i włączyć oświetlenie lub pojemnik ciastem umieścić w bezpiecznej odległości od włączonego palnika kuchenki. Ciasto po wyrośnięciu, po 40 minutach (15).
Pieczenie. Nastawcie piekarnik na 250 stopni. Blachę do pieczenia skropcie oliwą (16) i wyłóżcie na nią wyrośnięte ciasto (17). Ciasto oprószcie mąką (18).
Teraz ciasto rozciągnijcie do jego maksymalnych wymiarów długości i szerokości, uważając, aby go nie przerwać, co spowoduje ujście gazów powstałych w wyniku procesu fermentacji drożdży (19). Pizza z mozzarellą- Margherita. Ciasto posmarujcie przygotowanym sosem pomidorowym (20). Włóżcie pizzę do piekarnika na najniższy poziom. Pizza musi się piec przez 10 minut ( 250 stopni, pieczenie statyczne). Następnie pizzę wyjmijcie, dodajcie odrobinę oliwy i przygotowany ser mozzarella (21).
Ponownie włóżcie pizzę do piekarnika tym razem na najwyższy poziom (22). Pizza musi się piec przez 4-5 minut. Pizza bez mozzarelli ( foccacia ). Rozciągnięte ciasto skropcie oliwą i oprószcie solą (23). Sól w połączeniu z oliwą zapobiegnie utworzeniu się suchej skorupy na powierzchni ciasta. Dodajcie: igiełki rozmarynu (24).
Dodajcie również ugotowane ziemniaki pokrojone w plastry (25), piórka cebuli posolone i wymieszane z kilkoma kroplami oliwy (26). Na koniec dodajcie mielony pieprz (27). Foccacię musicie piec w analogiczny sposób jak pizzę z mozzarellą.
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję
Po upieczeniu pizzę najlepiej umieścić na kratce.