W zależności od sposobu pozyskania oraz przetworzenia, sól może posiadać postać różnej wielkości kryształków lub proszku. W celach spożywczych używa się trzech rodzajów soli:
Sól kamienna- wydobywana jest w podziemnych kopalniach w postaci brył, kamieni oraz bloków. Sól kamienna jest to związek chlorku sodu NaCl o zawartości w 40% sodu i w 60% chloru, posiada ona również domieszkę chlorku wapnia i magnezu. Sól kamienna dzięki różnego rodzaju domieszkom może mieć zabarwienie niebieskie, szare i czerwone.
Sól morska- sól morską otrzymuje się w procesie odparowania w odstojnikach wody morskiej. Sól morska jest wartościowsza od soli kamiennej, ponieważ zawiera tylko 34 % chlorku sodu, ponadto jest bogatym źródłem mikroelementów i naturalnego jodu. W związku z tym, sól morska postrzegana jako smaczniejsza i delikatniejsza w smaku od soli kamiennej.
Sól warzona- to oczyszczona sól kamienna i w 99,9% składa się z chlorku sodu. Sól warzona w smaku jest bardziej słona od soli kamiennej, jest pozbawiona mikroelementów i sztucznie wzbogaca się ją jodem. Bardzo często sól warzona jest stosowana jako przyprawa w przetworzonych produktach spożywczych.