Wigilijne uszka z grzybami powinny mieć kształt ucha, a w zasadzie małżowiny usznej. Przyglądam się swoim surowym uszkom do barszczu wigilijnego i stwierdzam, że wyglądają jak napęczniałę farszem "grubasy", które jakimś cudem w czasie gotowania przemieniają się w prawdziwe ucha. To chyba musi być sekret uszek wigilijnych. Do wykonania ciasta na uszka z grzybami używam przepisów na ciasto na pierogi. Moje ulubione ciasto ma w swoim składzie jajka. Więcej informacji o przepiach na ciasto na pierogi oraz różnic pomiędzy poszczególnymi rodzajami ciasta na pierogi, zamieściłam w TYM poście. Podstawowe składniki farszu tradycyjnych uszek z grzybami to oczywiście grzyby, które przedtem zostały wykorzystane do przygotowania wywaru grzybowego do barszczu wigilijnego, ponadto dokładam przesmażoną cebulkę, bułkę tartą i ewentualnie jajko. Grzyby, zgodnie z tradycją, to najlepiej suszone jesienią borowiki. Zapowiada się smakowicie, ach ta piękna polska Wigilia !
Przygotowanie uszek z grzybami proponuję rozpocząć od przygotowania farszu. W czasie kiedy gotowy farsz się studzi, można w tym czasie zająć się przygotowaniem ciasta na uszka. Tak więc, aby przygotować farsz musicie w pierwszej kolejności cebulę pokroić na drobną kostkę (1). Zazwyczaj do przygotowania farszu dla uszek wykorzystywane są grzyby, które wcześniej zostały użyte do przygotowania barszczu. Grzyby należy również drobno pokroić (2). Na patelnię dodajcie olej, przesmażcie cebulę do momentu kiedy stanie się miękka i szklista. Do cebuli dodajcie pokrojone grzyby (3).
Do smaku dodajcie sól (4) oraz pieprz (5). Przesmażcie grzyby przez kilka chwil, a następnie dodajcie tartą bułkę w takiej ilości, aby konsystencja farszu stała się gęsta (6). Do farszu można również dodać rozkłócone jajko- kwestia gustu.
Do przygotowania ciasta potrzebna Wam będzie mąka, szczypta soli, ciepła woda i jajko (opcja) (7). Z wymienionych składników wyróbcie ciasto. Ilość wody podaję orientacyjnie. Absorpcja mąki jest różna, dlatego również ilość wody może się różnić. Teraz ciasto musicie rozwałkować i pokroić na kwadraty (8). Na każdym kwadracie umieśćcie porcję farszu (9).
Aby wykonać uszko każdy kwadrat musicie zgiąć po przekątnej (10). W ten sposób powstanie trójkąt. Teraz brzegi trójkąta sklejcie (11). Przeciwległe końce trójkąta połączcie ze sobą i uformujcie uszko, podnosząc w górę wierzchołek trójkąta (12). Porównajcie pierwszą wizualizację ( zdjęcie główne). Gotowe uszka gotujcie w osolonej wodzie do momentu kiedy wypłyną na powierzchnię.
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim z innymi osobami korzystając z przycisków poniżej. Dziękuję
Jeśli macie w planach przygotować większą ilość uszek musicie dodatkową porcję suszonych grzybów, oprócz tych z barszczu, najpierw namoczyć, a następnie gotować przez ok. 15 minut i odsączyć z wody.
Do przygotowania farszu możecie użyć również grzybów mrożonych. Po odmrożeniu należy je również drobno posiekać, a następnie postępować wg procedury opisanej powyżej.