Ziemniaki znane są od ośmiu tysięcy lat. Roślina pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładnie z dzisiejszego terytorium Wenezueli, Kolumbii, Ekwadoru, Peru, Boliwii i Argentyny. Do Europy ziemniaki zostały sprowadzone w XVI w przez hiszpańskich podróżników. Ziemniaki od samego początku stanowiły jednym z najbardziej fundamentalnych składników diety człowieka, a z czasem również jeden z najpopularniejszych składników przepisów kulinarnych na całym świecie. Jeśli wierzyć statystykom, rocznie każdy Polak spożywa około 35 kilogramów ziemniaków.
Z uwagi na niepodważalną popularność ziemniaków, istnieją dziesiątki sposobów ich wykorzystania oraz klika sposobów ich obróbki, i tak, ziemniaki mogą być gotowane w wodzie w łupinie i bez łupin, gotowane na parze, smażone, pieczone, grillowane oraz suszone. Właśnie suszone cieniutkie płatki ziemniaków, czyli popularne chipsy, doprawione aromatami i przyprawami, wcześniej usmażone w głębokim tłuszczu zawojowały w XX wieku cały świat.
Do długiego przechowywanianadają się ziemniaki odmian późnych. Termperatura pomieszczenia gdzie przechowywane są ziemniaki powinna wynosić 4-5 stopni Celsjusza, bez dostępu światła. Ziemniaków nie powinno przechowywać w temperaturach niższych, aniżeli wskazano wyżej. Niskie temperatury powodują, iż w bulwach dochodzi do nagromadzenia się cukrów, co w efekcie powoduje, że przemarznięte ziemniaki są słodkie oraz po ugotowaniu ciemnieją. Jeśli ziemniaki będą przechowywane w pomieszczeniach z dostępem światła, wówczas stają się zielone i gorzkie w smaku, a dodatkowo gromadzą się w nich związki toksyczne.