Wanilia płaskolistna to roślina z rodziny storczykowatych, którą można spotkać wyłącznie w krajach, w których panuje klimat tropikalny. Obecnie największym producentem wanilii na świecie jest Indonezja, ale przez wiele stuleci, aż do XIX wieku hegemonem w uprawie wanilii był Meksyk. Europejczycy w smaku wanilii rozkochali się w XVI wieku za sprawą hiszpańskich podróżników, którzy przywieźli strąki wanilii z Południowej Ameryki. Hiszpanie okazali się mistrzami smaku, to oni dodali do mikstury gorzkiego azteckiego kakao cukier, mleko i właśnie wanilię.
Waniliowy aromat posiadają zarówno nasiona jak i strąki wanilii, które w nomenklaturze handlowej określa się jako laska wanilii. Zanim jednak laska wanilii trafi do obrotu handlowego, najpierw poddawana jest procesom fermentacji i suszenia, dzięki którym laska przybiera ciemnobrązowy kolor.
Wanilia nie posiada żadnych wartości odżywczych, ceniona jest tylko ze względu na swój cudowny aromat. W przepisach kulinarnych, wanilia wzbogaca zapach ciast, deserów, sosów, kremów i lodów. Waniliowe aromaty wykorzystywane są również w wyrobach czekoladowych oraz w likierach.
Jeśli laski wanilii zostaną umieszczone w cukrze w zamkniętym słoiku, po kilku dniach otrzymamy cukier waniliowy. Jeśli laski wanilii zostaną umieszczone w spirytusie, po kilkunastu dniach otrzymamy ekstrakt waniliowy. Oba produkty można używać wg własnych potrzeb.