Bakłażan, prawidłowa nazwa botaniczna gatunku to psianka podłużna. Bakłażan określany jest również mianem "miłosnej gruszki", "jajka krzewiastego" oraz pochodzącą z języka francuskiego nazwą " oberżyna". W Polsce z uwagi na klimat bakłażan jest uprawiany wyłącznie w warunkach szklarniowych. Bakłażany w krajach arabskich i w Indiach stanowią bardzo popularny i ważny składnik codziennej diety. W zależności od odmiany, bakłażan może mieć skórkę białą, żółtą, pomarańczową. Kształt bakłażanów jest również zróżnicowany w zależności od odmiany. Najbardziej popularną w Polsce odmianę charakteryzuje kształt przypominający maczugę. Poza tym istnieją również odmiany gruszkowe oraz owalne. Cechą wspólną wszystkich odmian bakłażana jest gąbczasty miąższ.
Zaletą bakłażana jest jego niskokaloryczność, 100 g surowego warzywa dostarcza tylko 21 kalorii, przy czym jest on równocześnie cennym źródłem substancji mineralnych, takich jak związki potasu, wapnia, fosforu, magnezu oraz witamin z grupy B i C.
W smaku, bakłażan jest neutralny, z lekkim gorzkawym posmakiem. Osoby które tę gorycz wyczuwają mogą się jej pozbyć. Metoda jest bardzo prosta, wystarczy plastry lub kawałki bakłażana oprószyć solą i po upływie kilku minut sól spłukać bieżącą zimną wodą.
Bakłażana można grillować, dusić, smażyć i gotować, w przepisach kulinarnych bakłażan znakomicie łączy się z wieloma innymi produktami. Należy jednak mieć na uwadze, że bakłażan należy do warzyw raczej ciężkostrawnych, zatem powinny go unikać osoby cierpiące na dolegliwości układu pokarmowego.