Wywary są produktem niezastąpionym w kuchni. Oprócz oczywistego wykorzystania ich jako bazy dla przygotowania wszystkich zup, wywarów używa się do duszenia, do przygotowania sosów, w tym sosów do pieczeni, ale również do makaronów. Wywaru używa się również do przygotowania włoskiego risotto. Wywary dzielą się na wywary warzywne, mięsne, rybne i mieszane. Oprócz tego, wywary można przyrządzać z określonych rodzajów mięsa na przykład wywary drobiowe czy wołowe. Oferta handlowa proponuje mnóstwo gotowych do użycia wywarów, w postaci kostek, proszków oraz płynów. Najpopularniejsze rodzaje to: wywar warzywny, wywar drobiowy, wywar grzybowy, wywar wołowy, wywar drobiowo- wołowy oraz wywar rybny.
Wywar można przygotować samemu, wystarczy pamiętać o kilku wskazówkach:
Wywar mięsny- do przygotowania wywaru wykorzystuje chude mięso różnych gatunków mięsa. Mięso na wywar nie może być drobno pokrojone, należy używać mięsa w dużych kawałkach. Mięso należy zalać zimną wodą. Po zagotowaniu się wody, należy staranie zebrać szumowinę. Mięso należy gotować do miękkości, w połowie gotowania należy dołożyć do wywaru warzywa, włoszczyznę i przyprawy. Przepis na wywar mięsny znajdziecie TUTAJ. Do przygotowania aromatycznego wywaru można wykorzystać również upieczone kości wołowe lub cielęce. Kości należy piec przez około 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 220 stopni, w połowie pieczenia do kości dodaje się włoszczyznę. Następnie kości oraz warzywa zalewa się wodą, dodaje się przecier pomidory, przyprawy i wywar gotuje się przez 2- 3 godziny, często usuwając tworzącą się pianę.
Wywar warzywny- do przygotowania wywaru warzywnego można użyć wszystkich gatunków warzyw. Wystarczy warzywa oczyścić, dolać wodę i gotować warzywa do miękkości. Smak i aromat wywaru warzywnego wzbogacą zioła. Przepis na wywar warzywny znajdziecie TUTAJ.
Wywar grzybowy- szczególnie intensywny w smaku jest wywar grzybowy wykonany z grzybów suszonych, Przed ugotowaniem wywaru, grzyby należy starannie opłukać pod bieżącą wodą, dodać do oczyszczonych grzybów gorącej wody, pozostawić wszystko na pół godziny, a następnie gotować grzyby przez kilka minut w tej samej wodzie w której moczyły. Taki rodzaj wywaru wykorzystuje się na przykład do przygotowania barszczu wigilijnego. Aromatyczny wywar grzybowy przygotowuję się również w ten sposób, że grzyby gotuje się do miękkości wraz z włoszczyzną. Taki wywar będzie wspaniałą bazą dla zupy grzybowej.
Wywar rybny- prawdziwy wywar rybny przygotowuje się z resztek ryb i skorupiaków oraz włoszczyzny. Podobnie jak w przypadku innych wywarów, wsad w tym przypadku rybny, należy zalać zimną wodą w takiej ilości, aby woda przykryła ryby. Po zagotowaniu należy zdjąć z powierzchni szumowiny i dodać warzywa. Wywar należy gotować przez około 30 minut lub do momentu kiedy stanie się aromatyczny. Gotowy wywar rybny obowiązkowo musi zostać przefiltrowany przez sito. Często do przyrządzania potraw rybnych, takich jak na przykład sosy do makaronów z owocami morza czy risotto z owocami morza wykorzystuję wywar który otrzymuję podczas przygotowywania małży Przepis znajdziecie TUTAJ.