Bucatini all' amatriciana lub jak mówią Rzymianie bucatini alla matriciana to jedno i to samo danie. Sos należy do wielkich klasyków kuchni włoskiej, co oznacza tyle, że aby być w zgodzie z tradycją wskazanym jest aby używać tradycyjnych składników oraz przestrzegać procedury przygotowywania sosu. W każdym przypadku sprawa się komplikuje, ponieważ to co jest niesamowite w tradycji kulinarnej Półwyspu Apenińskiego, to fakt, że każdy jego mieszkaniec ma swój wyrobiony pogląd na procedurę wykonania sosu. Z kolei dyskusje czy powinno się użyć cebulę lub czosnek lub jedno i drugie, albo żadnego z nich mogą, toczyć się mogą pomiędzy Włochami od rana do wieczora. Spory wynikną również przy omawianiu właściwych dla sosu gatunków pomidorów czy kwestii użycia wina. Podsumowując: kilka składników, a dyskusje toczą się od stuleci. W przepisie bardzo często używane jest wędzone świńskie podgardle. W Polsce podgardle oferują tylko wyspecjalizowane sklepy z włoskimi produktami, zatem z przyczyn oczywistych, podgardle należy zastąpić wędzonym boczkiem wieprzowym. W tym miejscu warto wspomnieć, iż korzenie dania, w sensie receptury sosu, pochodzą z miejscowości Amatrice z rejonu Lacjum. W późniejszych czasach danie zostało zaimportowane przez Rzymian, którzy traktują je również jako typowe danie kuchni rzymskiej. Pierwotnie do sosu używano spaghetti, z czasem sos amatriciana zaczęto łączyć z makaronem bucatini, czyli swoiste „spaghetti z dziurką” To połączenie obecnie jest najbardziej spotykane w kuchni włoskiej.
Przygotowanie sosu rozpocznijcie od rozgrzania oliwy (1). Pokrójcie w kostkę boczek (2) i przesmażcie go na oliwie (3).
Gotowy, przesmażony na rumiano boczek usuńcie z patelni (4). Pokrójcie w kostkę (5) cebulę i dodajcie ją do tłuszczu, który pozostał na patelni (6).
W zależności od upodobań, dodajcie teraz płatki papryki (7). Zeszklijcie cebulę (8) i dodajcie pomidory (9). Gotujcie tak długo aż sos sie zredukuje i stanie się gęsty.
Teraz dodajcie przygotowany wcześniej boczek (10). Zetrzyjcie ser pecorino (11) i dodajcie go również do sosu (12).
Oto sos. Powinien mieć taką konsystencję (13). Spróbujcie i doprawcie solą oraz pieprzem. Ugotujcie makaron bucatini według instrukcji na opakowaniu (14) i wymieszajcie go z sosem (15). Gotowe.
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję
Zamiast sera Pecorino Romano możecie użyć sera Parmezan.