Dorada- występuje w Morzu Śródziemnym oraz środkowej części Oceanu Atlantyckiego. Nazwa Dorada Królewska związana jest z tym, że głowa ryby ma srebrzysty kolor. Dorady sprzedawane na rynku pochodzą z hodowli. Mięso dorady jest białe, chude, delikatne i bardzo dobre w smaku.
Dorsz- dorsz atlantycki, dorsz bałtycki i dorsz pacyficzny. Dorsz jest jedną z najczęściej poławianych ryb. W XX w doszło do przełowienia i zmniejszenia populacji dorsza, co doprowadziło do powstania „wojen dorszowych” Dorsz ceniony jest za jakość. Białe mięso dorsza zawiera jedynie 0,5-1% tłuszczu. Dorsz wykorzystywany jest w postaci surowej, a także jest przerabiany na różnorodne produkty.
Karp- ryba słodkowodna, pochodząca z Azji. Karp ma duże zdolności adaptacyjne, nie ma wymagań, idealnie nadaje się do hodowli. W czasach powojennych karp stał się tradycyjną rybą przygotowywaną na wigilię Bożego Narodzenia.
Limanda- należy do ryb z gatunku flądrowatych. Mięso Limandy jest białe, bardzo delikatne, podobne do mięsa soli. Limanda sprzedawana jest w postaci mrożonych, oczyszczonych filetów.
Mintaj- występuje w północnych rejonach Oceanu Spokojnego. Mięso Mintaja zawiera 0,6-3% tłuszczu. Populacja Mintaja jest bardzo duża, w związku z tym ryba jest masowo poławiana. Mięso mintaja wykorzystywane jest do produkcji paluszków rybnych, filetów, a także jako surimi – imitacja mięsa z kraba. Wykorzystywana jest również ikra mintaja oraz tłuszcze występujące w wątrobie.
Okoń morski- ryba morska. Podobnie jak dorada, okoń morski charakteryzuje się bardzo smacznym i delikatnym mięsem. Spotykane w Polsce nazwy handlowe Okonia Morskiego to Bar i Labraks. Sprzedawane ryby pochodzą z hodowli.
Sandacz- jest rybą słodkowodną zamieszkująca duże rzeki, jeziora, zbiorniki zaporowe. Sandacza można również spotkać w zlewiskach Morza Bałtyckiego, Czarnego i Kaspijskiego. Sandacz jest rybą drapieżną, osiąga wagę ok. 20 kg. Sandacz bywa również często hodowany w stawach. Białe mięso Sandacza jest bardzo wyborne i delikatne w smaku.
Sardynki- mianem sardynki określa się kilka grup ryb z rodziny śledziowatych. Sardynką określany jest również norweski szprot. Sardynka Europejska jest bardzo popularnym gatunkiem wykorzystywanym w przepisach kulinarnych na południu Europy, w tym w szczególności w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji. Smakosze cenią Sardelę Europejską za jej mocny i intensywny aromat.
Śledzie- osiągają długość do 30 cm. Śledź jest rybą morską. Ze względu na duży udział białka i tłuszczu w jego ciele, śledzie mają bardzo duże znaczenie gospodarcze, a zatem są przetwarzane na wszystkie możliwe sposoby. W zależności od rozwoju gonad osobniki pochodzące z Morza Północnego oraz z Bałtyku zawierają odpowiednio 1-30 % i 1-15 % tłuszczu.
Makrela- ryba morska, poławiana gospodarczo na dużą skalę. Mięso ryby o dużej zawartości tłuszczu powoduje, że makrela doskonale nadaje się do wędzenia i w tej postaci jest głównie znana na rynku polskim.
Łosoś- osiąga długość do 100 cm i wagę do 38 kg. Organizm łososia jest dwuśrodowiskowy- łososie wpływają na tarło do rzek, a żerują w morzu. W zależności od okresu połowu mięso łososia zawiera 1-15% tłuszczu. Delikatne mięso łososia jest towarem delikatesowym, a z ikry wytwarza się czerwony kawior. Z uwagi na duży popyt powstały liczne hodowle łososia głównie w Norwegii, Wielkiej Brytanii i Chile.
Tuńczyk- jest rybą drapieżną, należąca do rodziny makrelowatych. Tuńczyk osiąga 4 metry długości i ponad pół tony wagi i może dożyć nawet 30 lat. Tuńczyk od Starożytności miał bardzo duże znaczenie gospodarcze. Już w czasach imperium rzymskiego połowy tuńczyka były jedną z najbardziej stabilnych gałęzi gospodarki. W czasach współczesnych sytuacja nie uległa zmianie, wręcz przeciwnie, z uwagi na coraz większy popyt powstały hodowle tuńczyków . Mięso tuńczyka jest smaczne, bogate w witaminy A i D. Mięso tuńczyka jest spożywane na surowo, po grillowaniu, po wędzeniu, po wysuszeniu, oraz w postaci konserwowanej- tuńczyk w oleju lub tuńczyka w sosie własnym.
Kurek czerwony- ryba która pojawiła się w Polsce na półkach sklepowych bardzo niedawno. Gatunek występuje w północnym Ocenie Atlantyckim, w Morzu Śródziemnym i Czarnym. Kurek posiada białe mięso o zwartej teksturze. Ryba nadaje się do smażenia, pieczenia i duszenia.
Żabnica- nazywana również „diabłem morskim” Ryba znana jest najbardziej z tego, że nie posiada atrakcyjnego wyglądu. Z kolei z uwagi na bardzo smaczne mięso, niektórym przypominające w smaku mięso drobiowe lub królika, jest gatunkiem bardzo pożądanym. Polskie sieci handlowe sporadycznie umieszczają żabnicę w swojej ofercie.
Sola- ryba morska o charakterystycznym płaskim tułowiu. Mięso soli jest bardzo delikatne i cenione przez smakoszy ryb. W sieciach handlowych można zakupić świeżą solę oraz mrożone oczyszczone ze skóry filety. W celu pozyskania filetów należy solę obedrzeć ze skóry.
Pstrąg jest w Polsce jest popularną rybą. Mięso pstrąga jest małokaloryczne i delikatne. Pstrąg występuje w 3 odmianach: pstrąg potokowy, pstrąg tęczowy oraz pstrąg źródlany. Pstrąg tęczowy, najczęściej spotykany w handlu, jest rybą hodowlaną. Największe hodowle ulokowane są na Pomorzu. Pstrąg nadaje się do pieczenia, duszenia, smażenia, gotowania na parze oraz wędzenia
Halibut jest największym przedstawicielem ryb flądrowatych. Występuje w wodach Atlantyku, bardzo rzadko występuje w rejonie Morza Bałtyckiego. Z uwagi na smaczne białe mięso, halibut jest cenionym gospodarczo gatunkiem ryby.
Najbardziej cenionym przez smakoszy jest mięso tuńczyka błękitnopłetwego. Najwięcej za niego są w stanie zapłacić Japończycy. W styczniu 2013 r. za tuńczyka ważącego 222 kilogramy zapłacono 1,38 mln Euro.