Melon- nazwa owocu pochodzi z greki i oznacza miękkie jabłko. Pierwotne pochodzenie melona nie jest jasne, nie udowodnione hipotezy wskazują, że może to być zarówno Azja lub Afryka. W Polsce, z uwagi na klimat, melony nie są praktycznie uprawiane, wyjątkiem są uprawy działkowe pasjonatów tych owoców.
Dojrzały owoc w 90 % składa się z wody. W zależności od odmiany miąższ może posiadać barwę seledynową lub pomarańczową, i jeśli melon jest dojrzały i zdrowy, miąższ jest bardzo słodki, aromatyczny i zawiera dużo soku. Skórka melona w zależności od odmiany może przybierać różne kolory: żółty, beżowy, beżowy w zielonkawe paski itd.
Przed zakupem melona należy sprawdzić jakość owocu. W tym celu podaję kilka praktycznych porad. Jeśli po uderzeniu melona palcem nie usłyszymy żadnych dziwnych odgłosów, oznacza to, że miąższ w środku jest zdrowy i zwarty. Przeciwległe końce owocu powinny się dawać lekko ugiąć. Skóra nie powinna posiadać żadnych plam.
Melon dzięki swoim walorom smakowym jest wykorzystywany w wielu przepisach kulinarnych, szczególnie tych związanych z letnim menu. Najpopularniejszym dodatkiem do melona jest szynka długodojrzewająca, ale niemniej smaczne jest połączenie melona z serami typu feta, peccorino, mozzarella, parmezan, z sałatami, z aromatami na przykład bazylii, mięty czy octem balsamicznym. Melon fantastycznie komponuje się z całą gamą owoców, dlatego z powodzeniem może być używany jako składnik owocowych sałatek, deserów lodowych i koktajli mlecznych.