Migdały są owocem migdałowca, rośliny występującej w całym basenie Morza Śródziemnego. Najskuteczniejsze uprawy przeprowadzane się przede wszystkim w Hiszpanii, Francji, we Włoszech. W przemyśle spożywczym migdały mają bardzo szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się je min. do produkcji marcepanu, olejku migdałowego, płatków migdałowych i nalewek. Ponadto migdały jako bakalia są dodawane do ciast oraz służą ich dekoracji.
W polskiej tradycji, oprócz regionalnych dań bożonarodzeniowych, nie ma zwyczaju dodawania migdałów do dań wytrawnych. Mistrzami łączenia migdałów w daniach wytrawnych jest Południe Europy.
Migdały bardzo korzystnie oddziaływają na nasz organizm. Powszechnie panujący pogląd nie zaleca spożywania migdałów z uwagi na wysoką zawartość w nich tłuszczu. Jednak według amerykańskich naukowców codzienne spożycie około 40 g migdałów obniża poziom złego cholesterolu i zapobiega chorobom układu krążenia.
W ofercie handlowej występują migdały ze skórką, migdały bez skórki, migdały mielone oraz migdały w postaci cieniutkich płatków.
W mitologii greckiej, pierwsze drzewo migdałowe to postać nimfy Phyllis. Według legendy bogowie ulitowali się nad zdradzoną i zranioną Phyllis i zamienili ją w drzewo. Kiedy kochanek Phyllis- Demophoon powrócił i objął drzewo, ono natychmiast obsypało się białymi kwiatami.