Najprawdopodobniej pietruszka pochodzi z Grecji, ale starożytni Grecy nie używali jej jako przyprawy, ale traktowali jako symbol pamięci i dlatego pietruszką dekorowano groby bliskich. Obecnie pietruszka jest powszechnie uprawiana jako warzywo oraz jako przyprawa kuchenna. Swoją popularność roślina zawdzięcza świeżemu aromatowi, a w przepisach kulinarnych wykorzystuje się zarówno zieloną natkę pietruszki oraz korzeń pietruszki.
W polskiej tradycji kulinarnej pietruszka wchodzi w skład tzw."włoszczyzny”, którą dodaje się do większości zup. W kuchni francuskiej pietruszka, tymianek, rozmaryn i liść laurowy tworzy popularny bouquet garni.
Natka pietruszki w postaci całych gałązek, listków lub tylko posiekanych listków, stanowi element dekoracyjny potraw, ale nie tylko, ponieważ natka pietruszki zawiera bardzo dużo chlorofilu, czyli zielonego barwnika, który znakomicie neutralizuje niepożądane zapachy. Z tego też względu bardzo często dodaje się sporo natki pietruszki do dań zawierających świeży czosnek, wtedy rolą natki pietruszki, oprócz dodania aromatu, jest skutecznie odświeżenie naszego oddechu. Najładniej wygląda świeża natka pietruszki, jednak pietruszka zachowuje swój aromat również w postaci natki mrożonej oraz natki suszonej.