Bulion warzywny to podstawa. W kuchni bulion warzywny jest dla mnie składnikiem niezastąpionym. Używam bulionu warzywnego jako bazę dla zup i sosów. Nie mogłabym wykonać większości znanych mi sosów do makaronów, gdybym nie używała bulionu warzywnego, a cóż dopiero myśleć o przygotowaniu risotto. Są dwa proste sposoby przygotowania bulionu warzywnego. Pierwszy z nich to rozpuszczenie w gorącej wodzie kupnej kostki bulionowej. Zaletą jest czas i wygoda. Wadą tak przygotowanego bulionu warzywnego jest to, że tak naprawdę nie do końca wiadomo co jemy. W tej kwestii zdani jesteśmy na producenta. Drugim sposobem jest przygotowanie bulionu warzywnego własnym sumptem. Zaletą tej metody jest to, że to jest totalna łatwizna. Nie ma określonego przepisu na bulion warzywny. W praktyce jedyna zasada sprowadza się do tego, aby przygotować bulion warzywny z tych warzyw, które mamy aktualnie w domu. Świeże, suszone lub mrożone zioła wzbogacą aromat, a cały proces gotowania to zaledwie około pół godziny.
Aby przygotować bulion warzywny należy przygotować wszystkie warzywa. Polecam cebulę opiec nad palnikiem. Dzięki temu cebula zyska nowy aromat, a bulion ciemniejszą barwę (1). Bardzo często pomiędzy warstwami pora znajduje się piasek, dlatego por należy rozkroić wzdłuż, starannie wypłukać (2), a następnie związać nitką (3).
Wszystkie warzywa obrać z łupin i umieścić w garnku (4). Warzywa zbyt długie musicice skrócić (5). Bukety ziół, aby dało się je łatwo usunąć z bulionu również polecam Wam związać je nicią (6)
Wraz z warzywami dodać przyprawy: liście laurowe (7), ziele angielskie, pieprz i pozostałe ulubione przyprawy (8) (9).
Do garnka nalejcie zimną wodę (10). Woda powinna przykryć warzywa powyżej 3 centymetrów. Dodajcie sól (11). Całość doprowadzić do wrzenia, a następnie gotujcie na małym ogniu aż do miękkości warzyw. Z gotowego bulionu usunąć wszystkie warzywa. Bulion możecie przecedzić również przez sitko (12).
Jeśli przepis Ci się spodobał, podziel się nim korzystając z przycisków na dole strony. Dziękuję
Gotowy bulion warzywny można poporcjować, zamrozić i używać według własnych potrzeb.