Kakao pozyskiwane jest z nasion kakaowca- drzewa występującego w Ameryce Południowej, Łacińskiej oraz Afryce. Nasiona kakaowca są białe, w wyniku ich fermentacji, suszenia, prażenia, wyciskania i mielenia powstaje miazga kakaowa i proszek kakaowy, czyli popularne kakao.
Do Europy ziarno kakaowca zostało przywiezione z Ameryki Południowej. Nie ma całkowitej zgodności co do faktu, czy ziarno sprowadził Krzysztof Kolumb czy Hernan Cortez. W każdym razie pewnym jest to, że od czasu tego sławnego importu, roczne zapotrzebowanie w Europie na ziarno kakaowca nieustannie rośnie.
Napojem kakaowym raczyli się już Aztekowie i Inkowie, był to jednak napój bardzo gorzki i nie spełniający naszych dzisiejszych oczekiwań. Współczesny smak napoju kakaowego zawdzięczamy Hiszpanom, którzy dodali do mikstury cukier, mleko i wanilię. Gorzkie sproszkowane kakao należy do najszlachetniejszych składników używanych w cukiernictwie. Kakao jest wykorzystywane do przyrządzania deserów, lodów i ciast. Istnieją niezliczone przepisy na czekoladowe słodkie rozkosze.
W ofercie handlowej do nabycia jest ziarno kakaowca w postaci mielonej- kakao w proszku i łuskanej w postaci całych ziaren oraz rozdrobnionych ziaren.
W kakao występują substancje chemiczne które podwyższają w mózgu poziom serotoniny, czyli hormonu szczęścia. Przy odpowiednim stężeniu serotoniny czujemy się rozluźnieni i szczęśliwi.