Kapary to owoc rośliny o nazwie Kapar Ciernisty, rosnącej min. w basenie Morza Śródziemnego, w strefie tropikalnej Azji i w Australii. Proces kształtowania się owocu jest bardzo szybki: kwitnienie następuje w porze rannej i trwa do popołudnia, owoce powstają jeszcze tego samego dnia.
Kapary odznaczają się pikantnym lekko cierpkim smakiem i zanim znajdą się w sprzedaży są najpierw konserwowane w soli, w zalewie octowej lub solance. Kaprawy są bardzo popularnym dodatkiem przede wszystkim w tradycji kulinarnej południa Europy, mają one dziesiątki zastosowań. Kapary dodawane są do sosów, sałatek, mięs jak również stanowią dodatek do wypieku chleba .
Przygotowanie kaparów do użycia nie nastręcza żadnych szczególnych trudności. Kapary, które zostały zakonserwowane w zalewie octowej lub solance, wystarczy bezpośrednio po wyjęciu ze słoiczka dodać do potrawy, z kolei kapary konserwowane w soli należy wypłukać pod bieżącą wodą w celu usunięcia z nich nadmiaru soli. Otwarte słoiczki kaparów należy przechowywać w lodówce.